Gesztenye

A gesztenye elnevezést használjuk általánosságban mind a szelídgesztenyére, mind a vadgesztenyére. Pedig a kettő nem összekeverendő! Míg az előbbinek a termését fogyasztjuk, az utóbbié mérgező, így azt nem lehet elfogyasztani. Azonban a leveléből teát készítenek, melyet már a népi gyógyászatban is alkalmaztak. Mivel összehúzó és gyulladáscsökkentő, elsősorban köhögés, hörghurut esetén használták torokfertőtlenítőként. De hasmenés kezelésére és reumatikus fájdalmak kezelésére is borogatásként. Régen a nők már, mint a hajfestés elődjét is használták. Ugyanis a hajukra gesztenyelevelekből főzött teát tettek, hogy gesztenyebarna legyen a színe.

Vadgesztenye felhasználása

A vadgesztenyét főleg a gyógyszeriparban és a szépségiparban használják. A benne található hatóanyag, – az úgynevezett eszcin – ugyanis széles körben felhasználható hatóanyag. Ez a vegyület az egész növényben megtalálható, de legnagyobb koncentrációban a termésben.

Tinktúraként

Készítenek belőle kivonatot, kenőcsöt, mely jótékonyan hat a visszérgyulladásra, valamint a betegséggel járó szövődményeket, a lábszárfekélyt, és a trombózis is kezelhető vele. A vadgesztenye-tinktúra erősíti az erek falait, így jól alkalmazható a láb, a vénák, kapilláris erek erősítésére, ha ezzel masszí­rozzuk a lábat. Ugyanis rendkívül jól erősí­ti az erek falát és javí­tja az érfalak rugalmasságát is. Az eszcin csökkenti a gyulladást és a vizenyőt, véd a kialakulásuk ellen is.

Az eszcin nagyon jól serkenti a vérkeringést, így a narancsbőr ellen is hatékony. Ha sportoláshoz bekenjük magunkat gesztenyés krémmel, majd betekercseljük az adott bőrfelületet.

Levélből fürdő

Bevált módszer a vadgesztenye leveleiből készült gyógyfürdő is. Főleg reumatikus elváltozások, í­zületi bántalmak enyhí­tésére alkalmazzák. Valamint hatékony segítség fekélyek és aranyér ellen is. Ugyanis javí­tja a bőr keringését és anyagcseréjét, erősí­ti a kötőszöveteket. Így a narancsbőrön túl, a terhességi csí­kok is enyhülhetnek a gesztenyés gyógyfürdő rendszeres alkalmazása esetén. Hatékony segítség a végtagokban érezhető fáradtság leküzdésében is.

Fényvédőként

Az eszcin fényvédő faktorként is funkcionál. A napozókrémek gyakori alkotórésze, mert elnyeli az ártalmas ultraviola-sugarakat.

Arckrémként

A szépségiparban is alapanyag, melyet ránctalanító és feszesítő hatása miatt arckrémekbe is előszeretettel tesznek.  

Mosáshoz

A vadgesztenyetermés belseje magas triterpén-szaponin tartalmának köszönhetően alkalmas a ruhák tisztítására is. 

Szelídgesztenye felhasználása

A szelídgesztenyét elsősorban étkezési célokra használjuk. Bár jellemzően édes ételekben süteményekben, krémekben, fagylaltban ismert, de sós ételekhez is kiváló. Télire fagyasztható vagy befőttnek, lekvárnak is eltehető. Érdemes is, mivel a gesztenye szezonja nem tart túl hosszú ideig. Mivel viszont a hatása a szervezetre igazán jótékony, érdemes belőle minél többet fogyasztani.

A gesztenye nagyon népszerű gyümölcs, így a szezonban az ország több helyszínén Gesztenye fesztivállal is várják az érdeklődőket.

Gesztenye németül

A gesztenye nemcsak hazánkban, hanem az egész világon termesztett és ismert növény. Nagyon egészséges, a gesztenye hatása is világszinten régóta ismert és alkalmazott népi gyógymód. Ezért sokszor felmerül, a gesztenye német neve is, hiszen sokfelé keresett ez a rendkívül egészséges gyümölcs. Németül a gesztenye: die Kastanie. Számos gesztenyés termék és kozmetikum is megrendelhetők interneten keresztül különböző web shopokból, akár külföldről is ilyenkor is felmerülhet a gesztenye német megnevezése.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Gesztenye

Vissza a kategória cikkeihez